INFORMACJE
W związku z obecnym stanem klęski żywiołowej i występującymi podtopieniami przypominamy o konieczności zgłoszenia do NFZ w ciągu 7 dni faktu zniszczenia recept papierowych w przypadku np. zalania archiwum. Obowiązek ten wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept:
§ 6. 1.
W przypadku zniszczenia, utraty lub kradzieży recept podmiot prowadzący aptekę lub kierownik apteki są obowiązani w terminie 7 dni od dnia ich ujawnienia powiadomić o tym pisemnie oddział wojewódzki Funduszu, o którym mowa w § 1 ust. 2, a jeżeli zniszczenie, utrata lub kradzież recept są wynikiem wystąpienia siły wyższej - w terminie 7 dni od dnia jej ustąpienia.
W przypadku wystąpienia takiej sytuacji należy pamiętać aby:
- Zachować termin zgłoszenia zgodnie z rozporządzeniem
- Dokonać zgłoszenia w formie pisemnej, wraz z podaniem szczegółów:
- Przyczyna zniszczenia
- Okres z jakiego pochodzą zniszczone recepty
- Środki podjęte w celu zabezpieczania pozostałych dokumentów
- Zgłoszenie należy przechowywać w aptece na wypadek czynności kontrolnych
Przypominamy ze recepty papierowe muszą być przechowywane przez okres 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym nastąpiła realizacja recepty – w przypadku papierowych recept pełnopłatnych lub przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym nastąpiła wypłata refundacji – w przypadku papierowych recept refundowanych.
W skrajnych sytuacjach (np. bardzo dużych strat lub konieczności przeniesienia całego archiwum) może być konieczne dodatkowe zgłoszenie tego faktu dlatego zalecamy bezpośredni kontrakt z NFZ lub WIF.
Z poważaniem
wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr n. farm. Paweł Sapiński