PREZYDIUM RADY
VI Prezydium Rady ŚIA V Kadencji.
Protokół z 6 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej V kadencji w dniu 18 marca 2008 roku.1. Posiedzenie Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej otworzył Prezes Rady dr n. farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes Rady ŚIA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty. Na podstawie listy obecności Prezes RŚIA stwierdził wystarczającą ilość członków Prezydium Rady ŚIA dla ważności podejmowanych uchwał.
2.Prezydium Rady ŚIA jednogłośnie przyjęło protokół z 5 posiedzenia Prezydium Rady w dniu 19 lutego 2008 roku.
Prezydium Rady ŚIA w odpowiedzi na zapytanie ŚlWIF, związane z informacją o objęciu przez mgr farm. Jarosława K. funkcji kierownika, postanowiło poinformować Inspektora, że wobec mgr farm. Jarosława K., OROZ prowadzi postępowanie dyscyplinarne i wkrótce Rzecznik wystąpi do OSA z wnioskiem o ukaranie w/w. Ponadto w zaświadczeniu wskazano, że mgr farm. Jarosław K. notorycznie nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku opłacania składek członkowskich na rzecz ŚIA. W związku z powyższym ŚIA wystąpi do komornika skarbowego o ściągnięcie należności w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Biorąc powyższe pod uwagę Prezydium Rady ŚIA uznało że, mgr farm. Jarosław K. nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki.
4. Opiniowanie
4a. Prezydium Rady ŚIA zaopiniowało pozytywnie wnioski dotyczące możliwości pełnienie funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia:
- mgr farm. Doroty Lammich w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Kosmy i Damiana” w Zabrzu ul. Porzeczkowa 5.
Uchwała została podjęta jednogłośnie. W/w przedstawiła zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki.
4b. Prezydium Rady ŚIA, po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady dr Stanisława Piechulę i Zastępcę Prezesa Rady dr Piotra Brukiewicza rozmów wyjaśniających z kandydatami oraz wysłuchaniu wniosków z tych rozmów, wydało pozytywne opinie stwierdzające, że niżej wymienione kandydatury na stanowisko kierownika apteki (zmiana kierownika apteki w istniejących aptekach), dają rękojmię należytego prowadzenia apteki:
- mgr farm. Katarzyny Mikluszka-Kuśmierz w aptece ogólnodostępnej w Sosnowcu ul. Kisielewskiego 2,
- mgr farm. Barbary Łabus w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Centrum”” w Zabrzu ul. 3 Maja 28,
- mgr farm. Marii Raszka w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Orchidea” w Lędzinach ul. Ekonomiczna 7,
- mgr farm. Szymona Lichoń w aptece ogólnodostępnej w Zabrzu ul. Rymera 12,
- mgr farm. Ewy Szkoła w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Św. Mateusza” w Siemianowicach Śląskich ul. Sobieskiego 3
4c. Prezydium Rady ŚIA po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady ŚIA dr Stanisława Piechulę rozmów wyjaśniających z kandydatkami, zaopiniowało pozytywnie wnioski o wydanie opinii w sprawie udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki (nowe zezwolenia) przez:
- mgr farm. Agnieszkę Piątek w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Zegarem II” w Katowicach ul. Bogucicka 18a, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez CD II Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach – jednogłośnie - po uwzględnieniu pisma wnioskodawcy o zmianę nazwy apteki z „W Gwiazdach” na „Pod Zegarem II”
- mgr farm. Adama Barańczuk w aptece ogólnodostępnej w Sosnowcu, ul. Jodłowa 4, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez mgr farm. A. Barańczuk, mgr farm. A. Barańczuk Spółka Jawna z siedzibą w Sosnowcu – jednogłośnie..
4d. Prezydium Rady ŚIA, jednogłośnie, zaopiniowało pozytywnie wniosek o umieszczenie apteki na liście aptek, w których może być odbywany sześciomiesięczny staż:
- Apteka ogólnodostępna o nazwie „Gallena” w Piekarach Śląskich ul. Papieża Jana Pawła II 49, w związku z wnioskiem Pani mgr farm. Joanny Sar.
4e. Prezydium Rady ŚIA postanowiło jednogłośnie zaopiniować pozytywnie przesłany projekt rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na 2008 rok, działających na terenie Miasta Bytomia. Proponowany rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych oparty o cztery apteki prowadzące działalność całodobową przez wszystkie dni w roku w tym niedziele, święta i inne dni wolne od pracy oraz o pozostałe apteki ogólnodostępne czynne od poniedziałku do soboty w proponowanych godzinach, zapewnia dostępność do świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.
5. Prezes Rady ŚIA poddał pod dyskusję możliwość skreślana z listy członków ŚIA, seniorów zawodu wraz z nadaniem im tytułu Seniora ŚIA. Oprócz uhonorowania najstarszych członków ŚIA tym tytułem za długoletnią pracę, nastąpiłaby także propozycja o charakterze organizacyjno – technicznm, mająca na celu zakończenie opłacania składek, z czym jest problem u seniorów zawodu już nie pracujących zawodowo. Po podpisaniu przez Seniora ŚIA oświadczenia, że nie wykonuje zawodu farmaceuty, osobie takiej do PWZ wpisana zostałaby adnotacja o wypisie z rejestru ŚIA. Tym samym Seniorzy ŚIA nie musieliby opłacać składki członkowskiej, a ŚIA nie musiałaby odprowadzać składki na rzecz NIA. Akceptując powyższą propozycję Prezydium Rady ŚIA zaproponowało wprowadzenie specjalnego odznaczenia Seniora ŚIA. Przedyskutowano projekt odznaczenia Seniora ŚIA. Prezydium Rady ŚIA przyjęło propozycję mgr Piotra Klimy, aby odznaczenie miało w miarę prostą formę, co umożliwiłoby noszenie odznaczenia na co dzień. Jako propozycję przyjęto symbol liścia umieszczonego na okrągłej podstawie. Projekt odznaczenia przygotuje Pani Małgorzata Lewicka. Prezydium Rady ŚIA na wniosek Prezesa Rady ŚIA zaaprobowało zamówienie 200 sztuk odznaczenia. Pierwsze tytuły Seniora SIA wraz z odznaczeniami zostałyby wręczone przez Prezesa Rady ŚIA na corocznym spotkaniu Członków Klubu Seniora PTFarm, które w tym roku odbędzie się 19 kwietnia 2008 roku. Spotkanie jest także sponsorowane przez ŚIA. Propozycje przedyskutowane przez Prezydium ŚIA zostaną przedstawiona do akceptacji Radzie ŚIA w dniu 1 kwietnia 2008 roku. Prezydium Rady ŚIA postanowiło też przedstawić Radzie do ponownego rozważenie kwestię zwolnienia z opłacania składki członkowskiej najstarszych farmaceutów, którzy nadal czynnie wykonują zawód farmaceuty. Mogłoby to dotyczyć osób, które ukończyły już określony wiek np. 75 lub 80 lat. Farmaceuci czynnie wykonujący zawód w takim wieku stanowią nieliczną grupę osób i zwolnienie ich z obowiązku opłacania składki członkowskiej nie miałoby znaczącego wpływu na finanse ŚIA. Praktyka zwalniania z niektórych opłat osób, po ukończeniu pewnego wieku, nie jest niczym wyjątkowym np. zwolnienie z opłat za RTV, bilety komunikacji miejskiej. Zwolnienie w/w osób z obowiązku opłacania składki członkowskiej w ŚIA byłoby gestem dobrej woli i wymagałoby dodatkowego zapisu w uchwale w sprawie składek członkowskich w ŚIA. Jeżeli Rada ŚIA zaakceptowałaby powyższą propozycję, Prezes Rady ŚIA podobne rozwiązanie zaproponowały NRA pamiętając jednak, że może to być tylko decyzja KZA. Przyjęcie takiej propozycji przez NRA spowodowałoby, że OIA nie poniosłyby w tego powodu żadnych skutków finansowych. Prezydium Rady ŚIA postanowiło w tej sytuacji jedynie przedyskutować problem, a ewentualną decyzję pozostawić Radzie.
6a. W odpowiedzi na prośbę Prezesa NRA o wskazanie osób, które jako reprezentanci NIA będą powoływane w skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w poszczególnych dziedzinach specjalizacji, Prezydium Rady ŚIA postanowiło najpierw rozpoznać, czy mamy chętnych do wzięcia udziału w PKE w poszczególnych dziedzinach specjalizacji. Jeżeli znajdą się chętni, to takie kandydatury zostaną przesłane do NIA w celu ich ewentualnego wykorzystania.
6b. Prezes Rady SIA w piśmie do Prezesa NFZ informuje, że jego Zarządzenie w sprawie środków pomocniczych spowodowało „piekło” osobom obłożnie chorym i świadczeniodawcom realizującym wnioski na środki pomocnicze. Spowodował to zapis, który dopuszcza do odbioru środków pomocniczych dla obłożnie chorego wyłącznie opiekuna prawnego, pracownika socjalnego lub pisemnie upoważnionego członka rodziny. Jak wskazuje Prezes Rady ŚIA ten absurdalny zapis eliminuje wszelkie inne osoby, w tym znajomych czy sąsiadów, którzy by chcieli i mogli pomóc w odbiorze np. pieluchomajtek tym najczęściej obłożnie chorym. Oddziały NFZ restrykcyjnie przestrzegają zawartych w Zarządzeniu zapisów, czym skutecznie utrudniają obłożnie chorym zakup środków pomocniczych. Biorąc pod uwagę napływające do ŚIA skargi i zażalenia chorych oraz kierowane uwagi do personelu aptek, Prezes Rady ŚIA postanowił w imieniu Rady ŚIA wystąpić do Prezesa NFZ z wnioskiem o możliwie najszybszą zmianę tego zarządzenia w taki sposób, by pomagać osobie obłożnie chorej mogła dowolna osoba. Na zakończenie pisma do Prezesa NFZ, Prezes Rady ŚIA zwraca uwagę, że bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa rangi ustawowej, regulujące tę kwestię i dopuszczalność reprezentacji, nie zawierają delegacji do jakiegokolwiek ich ograniczenia, np. przez NFZ. Dlatego ograniczenie prawa pacjentów do udzielania pełnomocnictw w celu dokonywania czynności cywilnoprawnych wobec NFZ może być sprzeczne z Konstytucją RP.
6c. Prezes Rady ŚIA przesłał NRA uwagi do nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne, wysokości opłaty ryczałtowej za leki podstawowe i recepturowe, ilości leku recepturowego, którego dotyczy opłata ryczałtowa, oraz sposobu obliczania kosztu sporządzania leku recepturowego. Przedmiotowe rozporządzenie przez wiele lat nie ulegało nowelizacji, przez co obecnie nie przystaje ono do całkowicie zmienionej rzeczywistości w zakresie leku recepturowego. Propozycje Prezesa Rady ŚIA zmierzają do urealnienia rozporządzenia. Zgodnie z tą propozycją opłata ryczałtowa 5 złotych dotyczyłaby leków recepturowych, w skład których wchodziłyby surowce farmaceutyczne. Wszystkie inne składniki do leków recepturowych byłyby doliczane do ceny ryczałtu w 100% wysokości. Dr Stanisław Piechula proponuje też wariant alternatywny, gdzie dopłata uwzględniałaby dopłatę do ryczałtu zgodnie z odpłatnością za dany lek gotowy ( leki gotowe refundowane). Likwidacji uległyby wszystkie załączniki do obecnie istniejącego rozporządzenia. Przedstawione przez Prezesa Rady SIA propozycje ułatwiłyby aptekom wykonywanie leków recepturowych, a pacjentom zapewniły najszerszy dostęp do leków robionych. Podobną propozycje do MZ przesłała IGAP. Po przedstawieniu powyższej propozycji Dr Stanisław Piechula zwrócił się do członków Prezydium Rady ŚIA o ewentualne dalsze uwagi do dyskutowanego tematu.
6d. Przewodnicząca OSA przesłała do Rady ŚIA kopię postanowienia o ukaraniu kierownika jednej z aptek karą upomnienia. Kierownik apteki dopuścił do ukazania się i rozpowszechniania magazynu jednej z sieci aptek, w którym nieuczciwie promowano jedną z aptek sieci. W wyniku odwołania obwinionej sprawę rozpatrywał Naczelny Sąd Aptekarski i podtrzymał orzeczenie OSA w Katowicach. Szczególną uwagę powinni na ten wyrok zwrócić kierownicy aptek, gdyż po skazaniu przez Sąd Aptekarski następuje utrata kierownictwa apteki. Wydarzenia takie są często wynikiem działań właściciela apteki, do których jednak dopuścił kierownik na terenie kierowanej apteki. Informacje o orzeczeniach OSA, mogą być dla kierowników aptek podstawą do odmowy podejmowania działań, za które mogą zostać ukarani za przewinienie zawodowe i utracić funkcje kierownika. Ukarany kierownik może nawet dochodzić odszkodowania od właściciela apteki za utracone zarobki, jeżeli właściciel łamie zasady kierowania apteką przez kierownika. Prezes Rady ŚIA poinformował członków Prezydium Rady, że biorąc powyższe pod uwagę uwzględnił to w jednym z paragrafów załącznika do umowy proponowanej do podpisania przez pracodawcę i kandydata na kierownika. Podobne wyroki będą publikowane w Apothecariusie po usunięciu wszelkich danych osobowych, jako przestroga dla kierowników aptek. Orzeczenia sądów aptekarskich powinny być dla kierowników aptek podstawą do odmowy podejmowania działań, które są sprzeczne z obowiązującym prawem i za które kierownicy aptek mogą ponieść konsekwencje.
6e. Dr Stanisław Piechula przedstawił sprawę zagarnięcia refundacji przez SOW NFZ. Po kontroli apteki zakwestionowano refundację za zrealizowane recepty. Prezes Rady ŚIA stwierdził, że nadszedł już najwyższy czas, żeby NFZ zmienił podejście do kontroli aptek i realizowanych recept. Ponieważ płatnik stosuje „represje” w postaci potrącania całości refundacji bez wyroku sądowego, należy się zastanowić nad ewentualnym zaangażowaniem się ŚIA w prawdopodobną sprawę sądową. Sprawa ta m.in. będzie tematem rozmowy z dyrektorem SOW NFZ w dniu 27 marca 2008 roku.. Ze strony ŚIA w spotkaniu wezmą udział Prezes dr Stanisław Piechula, radca prawny ŚIA mec. Krystian Szulc i mgr Anna Śliwińska Zastępca Prezesa Rady ŚIA. Prezydium Rady ŚIA w pełni uznało potrzebę zaangażowania się ŚIA w ewentualną sprawę sądową.
6f. Mgr Wiesława Stronczak poinformowała, że w związku z wyborem jej na członka Naczelnego SA jest zmuszona do rezygnacji z członka OSA w Katowicach. Prezydium Rady ŚIA przyjęło powyższą informację do wiadomości.
7a. Dr Stanisław Piechula poinformował, że zamieścił na stronie internetowej ŚIA i przygotował do wysłania do izb lekarskich opracowanie dotyczące wystawiania recept dla osób uprzywilejowanych. Prezes Rady ŚIA wyraził nadzieję, że przygotowane opracowanie będzie bardzo przydatne dla lekarzy. Prawidłowo wystawiane recepty przyczynią się do ułatwienia pracy personelowi aptek.
7b. Także na stronie internetowej ŚIA Prezes Rady przypomniał, że apteka ma obowiązek informowania pacjentów o możliwości nabycia tańszego odpowiednika leku refundowanego, a nawet posiadania takich leków na stanie apteki. Taki obowiązek na apteki nakłada ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dr Stanisław Piechula wskazuje, że obowiązek posiadania tych leków na stanie jest prawie niemożliwy, ale spełnienie obowiązku informowania o możliwości nabycia tańszych odpowiedników jest łatwe do zrealizowania poprzez odpowiednią informację, a przy braku danego leku na stanie apteki poprzez jego zamówienie dla indywidualnego pacjenta. Prezes Rady ŚIA uwzględniając, że zapis o informowaniu pacjenta o możliwości nabycia tańszych odpowiedników nie określa w jakiej formie apteka ma informować pacjenta oraz biorąc pod uwagę różne reakcje pacjentów na propozycję zamiany leków na tańszy, proponuje umieszczenie w aptece rzucającego się w oczy ogłoszenia ( na kolorowym papierze), które wskazuje na możliwość zakupu tańszych leków. Z doświadczenia wiadomo, że wiele aptek w ten właśnie sposób wypełniło ustawowy obowiązek.
7c. Prezesa Rady ŚIA skierował do Redaktora Naczelnego dziennika Super Ekspres pismo z wnioskiem o opublikowanie odpowiedzi Rady ŚIA na artykuły naruszające dobre imię wszystkich farmaceutów, zmieszczone w wydaniach SE w dniach 11 i 13 marca br „Aptekarze żerują na chorych” i „Aptekarze żerują na pacjentach”. Artykuły dotyczą obowiązku apteki poinformowania pacjentów o możliwości nabycia tańszego leku. Dr Stanisław Piechula w swoim piśmie oświadcza, że pomówienia zawarte w w/w artykułach są bezpodstawne oraz naruszają dobre imię wszystkich farmaceutów rzetelnie i sumiennie wykonujących swoje obowiązki w aptekach. Prezes Rady ŚIA wyjaśnia m.in. że właścicielami aptek nie są wyłącznie farmaceuci i nie można tylko tej grupy zawodowej winić za politykę handlową. Prezes Rady ŚIA domagając się opublikowania odpowiedzi Rady SIA, wyraża nadzieję na współpracę z dziennikiem przy innych kryzysowych sytuacjach, ważnych dla pacjentów. Dr Stanisław Piechula przywołuje przykładowo sprawy, które dziennikarze SE mogliby podjąć z większym pożytkiem dla pacjentów. Tematami takimi są:
- wprowadzanie z dnia na dzień zmian w listach refundowanych, co skutkowało w grudniu 2007 roku zamknięciem części aptek, które w tak krótkim terminie nie mogły wprowadzić nowych regulacji prawnych,
- komplikowanie a nawet uniemożliwianie przez NFZ wydawania obłożnie chorym środków pomocniczych,
- wymuszanie na aptekach odsyłania chorych bez możliwości realizacji recepty na zniżkę z powodów błędów formalnych na recepcie ( brak znaku X przy dacie, nieczytelnej pieczątki, braku podpisu lekarza przy jakiejkolwiek zmianie na recepcie itp.)
To są, zdaniem Prezesa Rady ŚIA, tematy warte zainteresowania się nimi mediów w tym SE.
7d. Prezes Rady SIA zwrócił uwagę, że biuro ŚIA ciągle ma problemy z uzyskiwaniem informacji o zmianach miejsca pracy czy danych osobowych. Takie dane powinni zgodnie z obowiązującym prawem przekazywać właściciele aptek i hurtowni. Jednak z powodu braku sankcji, biuro ŚIA nie może wyegzekwować potrzebnych informacji. Prezydium Rady ŚIA postanowiło, pod rygorem kierowania sprawy do OROZ, zobowiązać wszystkich członków ŚIA do stałego, bieżącego aktualizowania danych o miejscu aktualnego zatrudnienia i danych osobowych oraz adresowych. Uchwałę w powyższej sprawie Prezydium Rady ŚIA podjęło jednogłośnie.
7e. Zgodnie z zaleceniem inspektora BHP, Prezydium Rady SIA postanowiło ustalić kwotę miesięcznego ekwiwalentu za odzież ochronną i jej pranie dla sprzątaczek i pracownika gospodarczo-administracyjnego w ŚIA.. W uzgodnieniu z Główną Księgową ustalono:
- dla sprzątaczek – na zakup fartucha ochronnego 50 złotych na rok i ryczałt 20 złotych miesięcznie za pranie odzieży ochronnej,
- dla pracownika gospodarczo-administracyjnego – na zakup odzieży ochronnej 100 złotych na rok i ryczałt 25 złotych miesięcznie za pranie.
Ekwiwalent będzie wypłacany raz na kwartał. Uchwałę w sprawie ustalenia ekwiwalentu za pranie odzieży ochronnej i jej zakup podjęto jednogłośnie.
7f. W związku z pismami wpływającymi do ŚIA z prośbą o umorzenie lub anulowanie zaległych składek członkowskich Prezydium Rady ŚIA zajęło w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. ORA w dniu 8 listopada 2005 roku podjęła uchwałę w sprawie ustalenia od 1 stycznia 2006 roku wysokości składek członkowskich w ŚIA. Uchwała nie daje żadnych delegacji do anulowania czy umarzania zadłużenia przez organa Izby. Organa Izby nie mogą podejmować decyzji sprzecznej z uchwała Rady. Zgodnie z zapisami ustawy o izbach aptekarskich nieopłacone w terminie składki, mogą być ściągnięte w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przez komornika skarbowego. Izba jednak nie chce korzystać z tej drogi wobec swoich członków dlatego, zwraca się o dobrowolne wpłaty składek zgodnie z ustawowym obowiązkiem. Prezydium Rady ŚIA wskazuje, że negocjacjom może podlegać jedynie sposób spłaty zadłużenia ( uznanie długu, wysokość rat i okres spłaty zadłużenia).
7g. Prezes Rady ŚIA dr Stanisław Piechula kolejny raz poprosił, członków Prezydium Rady ŚIA o przekazanie do Izby swoich CV oraz zdjęć. Życiorysy i zdjęcia są potrzebne do umieszczenia ich na stronie internetowej ŚIA.
7h. Zastępca Prezesa Rady ŚIA mgr Beatrycze Radlańska-Piątek poinformowała, że nie udało się znaleźć odpowiedniej kandydatury na funkcję Specjalisty Wojewódzkiego d/s Aptek Szpitalnych i jesteśmy ponownie w punkcie wyjścia, po rezygnacji dotychczasowego specjalisty dr Bożeny Drobnickiej. Zastępca Prezesa Rady SIA mgr Piotr Klima na stanowisko Specjalisty Wojewódzkiego zaproponował kandydaturę dr hab. Ewy Obuchowicz z Katedry Farmakologii SUM, która pomimo, że nie pracuje w aptece szpitalnej konsultuje te apteki z ramienia SUM. Dr hab. Ewa Obuchowicz prowadzi też szkolenia dla farmaceutów w ramach szkoleń ciągłych. Mgr Beatrycze Radlańska-Piątek zaakceptowała przedstawioną kandydaturę i będzie prowadzić dalsze działania zmierzające do powołania tej kandydatury na funkcję Specjalisty Wojewódzkiego d/s Aptek Szpitalnych. Mgr Beatrycze Radlańska-Piątek poinformowała też, że farmaceuci zatrudnieni w aptekach szpitalnych zgłosili jej zapotrzebowanie na zorganizowanie szkoleń na punkty „twarde” dla aptekarzy szpitalnych. Kwestię tę z upoważnienia Prezesa Rady ŚIA, rozpozna i poprowadzi Zastępca Prezesa Rady ŚIA d/s szkoleń dr Piotr Brukiewicz.
8. Na tym, życząc sobie wzajemnie Wesołych Świąt, zakończono 06 posiedzenie Prezydium Rady ŚIA w dniu 18 marca 2008 roku.
Protokołował
Dyrektor ŚIA
mgr farm. Leszek Dusik