2020-12-21
Prezydent RP podpisał Ustawę o Zawodzie Farmaceuty

Szanowni Państwo,

Koleżanki, Koledzy, Farmaceuci, jest mi niezmiernie przyjemnie poinformować, iż 17 grudnia 2020 r. Pan Prezydent RP podpisał Ustawę o Zawodzie Farmaceuty, kończąc tym samym proces legislacyjny tego aktu prawnego. Zgodnie z art. 96 UoZF ustawa będzie obowiązywała po trzymiesięcznym vacatio legis, natomiast przepisy dotyczące recepty kontynuowanej, wejdą w życie po dwunastu miesiącach.

Na ten akt prawny regulujący nasz zawód czekaliśmy kilkadziesiąt lat, będąc w tym czasie, jednym z nielicznych zawodów medycznych nie mającym swojej „prawnej konstytucji”. Wyczekiwana ustawa definiuje i wprowadza opisaną literą prawa i oczekiwaną przez pacjentów m.in.: opiekę farmaceutyczną, usługi farmaceutyczne, jak również wyznacza zadania zawodowe. Kodyfikuje oraz normuje nieuregulowane dotychczas zagadnienia szeroko rozumianego zawodu farmaceuty - stabilizując jego obecność w przestrzeni zdrowia publicznego.

Dlatego też, jak już wspomniałem, jest mi ogromie przyjemnie poinformować Państwa o fakcie ukończenia i planowanego wejścia w życie tego tak potrzebnego dla naszej farmaceutycznej społeczności aktu prawnego. Przy okazji dziękuję wszystkim tym, którzy w większym lub mniejszy stopniu przyczynili się do jego powstania.


Z poważaniem
dr n. farm. Mikołaj Konstanty
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej

Autor: Mikołaj Konstanty
chevron_left
25
02.2021
chevron_right
Subskrybuj
chevron_right
Powrót do góry