2020-10-29
Odnowienie ważności certyfikatu do systemu e-Zdrowie

W najbliższym czasie w większości aptek wkrótce dobiega końca dwuletni termin ważności certyfikatu do systemu e-Zdrowie (P1), dzięki któremu apteka ma możliwość realizacji recept elektronicznych oraz wysyłania dokumentów realizacji recept. Certyfikat wykorzystywany jest także przez system ZSMOPL. W celu kontynuacji realizacji e-recept oraz raportowania do systemu ZSMOPL konieczne będzie odnowienie certyfikatu oraz wgranie nowego certyfikatu do systemu aptecznego. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem o certyfikat na stronie https://sow.ezdrowie.gov.pl/wniosek

Przed złożeniem wniosku o dostęp do Systemu P1 konieczne są:

1. Weryfikacja czy dane kierownika apteki w Rejestrze Aptek https://rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ra/search/public są aktualne i kompletne, tj. poza imieniem i nazwiskiem, znajduje się także 8-cyfrowy Numer Prawa Wykonywania Zawodu. W przypadku osoby p.o. kierownika apteki korzystamy z innej procedury generowania certyfikatów P1 - podajemy ją w załączeniu (*).

W celu poprawy danych w Rejestrze Aptek mogą Państwo skorzystać z formularza udostępnionego na stronie http://egate.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl

Po zaktualizowaniu danych w Rejestrze Aptek przez odpowiedni Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny na podstawie formularza wysłanego za pomocą eGate możliwe będzie złożenie wniosku o dostęp do Systemu e-Zdrowie (P1). Status aktualizacji można sprawdzić wchodząc na stronę Rejestru Aptek i weryfikując datę modyfikacji danych konkretnej apteki.

2. Posiadanie przez Kierownika Apteki Profilu Zaufanego https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany lub podpisu kwalifikowanego w celu podpisania wniosku o certyfikat P1.

3. Następnie pod adresem https://sow.ezdrowie.gov.pl/wniosek należy uzupełnić wymagane dane we wniosku, załączyć niezbędne pliki (zgodnie z instrukcją dostępną na stronie SOW).

- Pełna instrukcja w zakresie składania wniosku jest dostępna jest pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany a film z instruktażem krok po kroku znajduje się tu: https://www.youtube.com/watch?v=fgYJxQGEnH0

- Pliki WSS i TLS, które są niezbędne do złożenia wniosku generowane są przy pomocy Generatora plików CSR, który dostępny jest pod adresem https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/projekty/GeneratorCSIOZ.zip

- Wniosek złożony przez Kierownika Apteki należy podpisać Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. 

W przypadku pytań prosimy o kontakt e-mailowy e-recepta@csioz.gov.pl  lub pod numerem telefonu 19 457.

Kolejny etap to wgranie nowych certyfikatów P1 do programu aptecznego i przeprowadzenie testów poprawności ich działania. W tym celu należy skorzystać z instrukcji producentów oprogramowania aptecznego.

Przydatne linki:

Składanie wniosku o dostęp apteki/punktu aptecznego do Systemu e-zdrowie (P1)
https://www.youtube.com/watch?v=fgYJxQGEnH0

Skrócona instrukcja  procesu certyfikacji podmiotu w systemie P1:
https://www.cez.gov.pl/fileadmin/user_upload/proces_certyfikacji_podmiotu_w_systemie_p1_5bb729b453d58.pdf

Podłączenie do Systemu P1 przez apteki i punkty apteczne
https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/podlaczenie-do-systemu-p1-przez-apteki-i-punkty-apteczne

(*)
Wniosek o założenie konta w systemie P1 dla apteki
oraz
procedura dla farmaceutów, którym powierzono zastępstwo Kierownika Apteki podczas dłuższej nieobecności Kierownika wskazanego w Rejestrze Aptek.

Z poważaniem
Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr n. farm. Piotr Brukiewicz

Autor: Piotr Brukiewicz
chevron_left
04
12.2021
chevron_right
Subskrybuj
chevron_right
Powrót do góry