2020-03-30
Zmiana stawki VAT na niektóre wyroby medyczne - bez zmian

W dniu 25 marca br. Minister Finansów wydał rozporządzenie (Dz.U.2020.527) w sprawie towarów i usług dla których obniża się stawkę VAT oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

W paragrafie 3 rozporządzenia obniżono stawkę podatku VAT z 23% na 8% w przypadku dostawy towarów z załącznika do Rozporządzenia, w którym to załączniku znajdują się w poz. 1 pkt 3.:

Podpaski higieniczne i tampony, pieluszki i wkładki dla niemowląt oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe i akcesoria odzieżowe, wykonane z masy celulozowej, papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych – wyłącznie: wata z materiałów włókienniczych i wyroby z tego rodzaju waty, z wyłączeniem waty konfekcyjnej (PKWiU ex 17.22.12.0).

Rozporządzenie to niczego nie zmienia w stawkach VAT dotyczących ww. artykułów przy dokonywaniu sprzedaży, nadal obowiązuje stawka 8%.

Poprzednio obowiązujące rozporządzenie MF z 23.12.2018 r. (Dz.U.2018.2350) zawiera identyczne zapisy dotyczące artykułów higienicznych.

W nowym rozporządzeniu dopisano warunki stosowania stawki 0% w przypadku dostawy grupy wyrobów medycznych w formie darowizny na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno Przeciwepidemicznych i Szpitali zakaźnych. Przekazywane towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem zakażeń wirusem SARS CoV-2.

Od 1 kwietnia, zgodnie ze zmianą Ustawy VAT (Dz.U.2019.1751) miała obowiązywać nowa matryca stawek VAT (przejście z PKWiU na CN) i w grupie artykułów higienicznych nastąpiłyby zmiany (głównie obniżenie z 8% na 5%, ale też wyjątki z 8% na 23%) .

Na stronie rządowej (gov.pl) w omówieniu tzw. spec ustawy jest zamieszczona informacja, o przesunięciu wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT do 1 lipca br.
https://www.gov.pl/web/kas/zmiana-terminu-wprowadzenia-nowej-matrycy-stawek-vat


Z poważaniem
mgr Ewa Kłoda
Doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej

Autor: Ewa Kłoda
chevron_left
11
04.2021
chevron_right
Subskrybuj
chevron_right
Powrót do góry