2019-02-14
Już nie opłaca się reklamować apteki

W kolejnej decyzji Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach nałożył karę w wysokości 8.000 zł za naruszenie zakazu reklamy aptek.

Tym razem sprawa dotyczyła głównie gazetek reklamowych dostępnych w izbie ekspedycyjnej z cenami leków, oznakowania gablot w aptece hasłem „promocja”, wywieszki z dwoma cenami przy produktach leczniczych, plakatów z cenami leków, oznakowania półek informacjami np.: -20%.

Dotychczas były to standardowe działania w niektórych aptekach, które pozostawały bezkarne. Teraz to się zmieniło. Po kilkumiesięcznym prowadzeniu postępowania, Śląski Wojewódzki Inspektora Farmaceutyczny w Katowicach stwierdził naruszenie przepisów art. 94a prawa farmaceutycznego i wymierzył stosowną karę zgodnie z art. 129b.

Przedsiębiorca próbował bronić się w trakcie postępowania wskazując, że podawanie cen jest reklamą produktów leczniczych, a nie apteki, gdyż zawarto informacje, że „publikacja zawiera reklamę produktów na zlecenie podmiotów trzecich”, w domyśle producentów. Na zapytanie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego producenci stwierdzili, że nie zlecali reklam z cenami, gdyż są świadomi faktu, iż takie reklamy są zabronione.

W kontekście informacji zamieszczonej w gazetce „publikacja … zawiera ceny sugerowane przez producentów” należy rzecz nazwać po imieniu i wskazać, że było to oszustwo w stosunku do pacjentów oraz innych aptek, gdyż jak wykazało postępowanie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach, producenci żadnych cen nie sugerowali, a tym bardziej nie ustalali, nie zlecali reklamy z tymi cenami.

Może faktycznie po 7 latach obowiązywania przepisu art. 94a prawa farmaceutycznego nie będzie się opłacało reklamowanie apteki.

Mamy taką nadzieję, że kilkuletnia walka samorządu aptekarskiego z reklamami apteki przyniesie pożądany efekt.

Decyzja Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach z 5.02.2019 r. - kliknij

https://www.katowice.oia.pl/files_news/news_7804/files/SlWIF_decyzja_reklama_aptek_2019-02-11.pdf


Z poważaniem
Krystian Szulc
radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej

Autor: Krystian Szulc
chevron_left
20
10.2020
chevron_right
Subskrybuj
chevron_right
Powrót do góry