Apothecarius ebook Więcej
2018-11-15Krystian Szulc
Zakończenie postępowania w sprawie używania przez aptekę sloganu - Zawsze Niskie Ceny

Informacja o zakończeniu postępowania w sprawie używania przez aptekę sloganu „Zawsze Niskie Ceny” rozpoczętej wnioskiem Śląskiej Izby Aptekarskiej  z 1.08.2014 r.

1 sierpnia 2014 r. Śląska Izba Aptekarska w Katowicach skierowała do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego i zbadanie przez WIF w Katowicach, zgodności z prawem używania przez aptekę w nazwie sloganu reklamowego "... Apteka – Zawsze Niskie ceny”.

Po ponad 4 latach obstrukcji, gdyż np.: konieczny był wyrok WSA w Warszawie przesądzający o tym, że Śląska Izba Aptekarska w Katowicach może w ogóle wnieść zawiadomienie w sprawie łamania zakazu reklamy aptek wynikającego z art. 94a prawa farmaceutycznego oraz próbach umorzenia postępowania przez WIF w Katowicach, na które Śląska Izba Aptekarska składała zażalenia, okazało się, że sprawa została załatwiona zgodnie z wnioskiem SIA z sierpnia 2014 r. ale dopiero 4 lipca 2018 r. O tym fakcie nasza izba dowiedziała się z postanowienia GIF doręczonego 23 października 2018 r.

Jak wynika z uzasadnienia na stronie 11, GIF stwierdził nieważność decyzji Śląskiego Inspektora Farmaceutycznego z 2012 r. w zakresie używania przez aptekę sloganu „Zawsze niskie ceny”.

Oznacza to, że od początku zawiadomienie Śląskiej Izby Aptekarskiej w tym zakresie było prawidłowe, a prawomocna decyzja WIF w Katowicach z 2012 r., w której zezwolono na nazwę zawierającą zakazana reklamę w postaci sloganu „Zawsze niskie ceny”, była od początku wadliwa.

Szkoda, że dochodzenie tak oczywistego faktu trwało 4 lata.

W załączeniu plik PDF z postanowieniem GIF.


Krystian Szulc
radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej

Autor: Krystian Szulc
powrót do góry
Wykonanie: Falkonet