Apothecarius ebook Więcej
2018-07-06Piotr Brukiewicz
Komunikat dla pacjentów - wycofanie z obrotu wskazanych serii produktów leczniczych zawierających substancję czynną walsartan (valsartanum)

W związku z wycofaniem przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego z obrotu wskazanych serii produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancję czynną walsartan (valsartanum), przedstawiamy następujące wyjaśnienia dla pacjentów.

Masz wątpliwości, zapytaj farmaceutę!

Nie wszystkie leki zawierające walsartan (valsartanum) pochodzą z wadliwych serii. Na rynku wciąż pozostaje wiele produktów wytworzonych na bazie tej substancji i spełniających odpowiednie standardy jakościowe. Pacjenci, którzy mają wątpliwości dotyczące przydatności zakupionego leku, mogą to zweryfikować w aptekach.

Czego możesz oczekiwać od farmaceuty? Możliwe dwa scenariusze

  1. Jeśli okaże się, że produkt jest wadliwy, pacjent może poprosić farmaceutę o wypisanie recepty farmaceutycznej na odpowiednik danego leku (w przypadku zagrożenia zdrowia). Farmaceuta może też wydać jedno opakowanie leku na receptę bez recepty (w przypadku zagrożenia życia). W obu przypadkach pacjent nabędzie ten lek ze stuprocentową odpłatnością.
  2. Po stwierdzeniu wadliwości produktu, farmaceuta może od razu pokierować pacjenta do lekarza, który wystawi receptę na odpowiednik leku. Z nową receptą pacjent trafia z powrotem do apteki, a farmaceuta wydaje lek.

Pacjentów prosimy o cierpliwość i zrozumienie zaistniałej sytuacji, w jakiej – nie ze swojej winy – znalazły się apteki.

Źródło informacji:

Naczelna Izba Aptekarska
http://www.nia.org.pl/2018/07/05/wycofanie-z-obrotu-wskazanych-serii-produktow-leczniczych-zawierajacych-substancje-czynna-walsartan-valsartanum-komunikat-dla-pacjentow/

Autor: Piotr Brukiewicz
powrót do góry
Wykonanie: Falkonet