Apothecarius ebook Więcej
2018-04-26Piotr Brukiewicz
Komunikat 3 - VII Mistrzostwa Polski Okręgowych Izb Aptekarskich w Piłce Nożnej Halowej w Zabrzu - 20-22.04.2018 r.

Pełne dramaturgii i akcji, których najlepszy scenariusz nie byłby w stanie przewidzieć, VII Mistrzostwa Polski Okręgowych Izb Aptekarskich w Piłce Nożnej Halowej przeszły już do historii.

Organizatorem mistrzostw, po raz drugi, była Śląska Izba Aptekarska w Katowicach (Mistrz Polski w futsalu z 2016 r. z Łęczycy oraz z 2017 r. z Sosnowca). Patronat honorowy objęli: Prezydent Zabrza, Naczelna Izba Aptekarska, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Śląski Związek Piłki Nożnej Podokręg Zabrze, a patronat medialny - Aptekarz Polski - Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz TVP3 Katowice. Oczywiście zawody nie mogłyby się odbyć bez pomocy sponsorów, wśród których znalazły się firmy: ADVISER Ubezpieczenia i Finanse, Aptekarska Grupa Wsparcia RADIX, FIT Profit (VanityStyle), HURTAP, KAMSOFT, MEDICARE, Polskie ePłatności, SALUS International, TECH-MIX, TENA oraz Tyskie.

Bazą noclegową był Hotel Diament w Zabrzu przy ul. 3-go Maja 122a, oddalony ok. 1 km od hali MOSiR. Jako pierwsi zameldowali się reprezentanci z OIA Szczecin, którzy w piątek 20.04.2018 r. już po godz. 8.00 pojawili się w hotelu. Kolejno docierały drużyny z Gdańska, Krakowa, Warszawy itd. Organizatorzy, po weryfikacji każdego zawodnika w biurze zawodów i rozdaniu gadżetów z firmy KAMSOFT, przystąpili do przygotowywania losowania grup oraz kolacji integracyjnej. Tuż po godzinie 20.00 dr farm. Piotr Brukiewicz powitał 11 zgłoszonych drużyn reprezentujących Okręgowe Izby Aptekarskie z: Bielska-Białej, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy oraz debiutantów z Zielonej Góry. Przywitał także znamienitych gości – przedstawicieli samorządu aptekarskiego: mgr farm. Małgorzatę Lelito - Przewodniczącą Komisji ds. kultury, sportu i rekreacji Naczelnej Rady Aptekarskiej, Członka Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie; mgr farm. Annę Włodarczyk - Przewodniczącą Naczelnego Sądu Aptekarskiego, Członka Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie; dra Pawła Chrzana - Prezesa Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku; mgra farm. Roberta Gocała - Prezesa Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach; mgra farm. Pawła Stelmacha - Prezesa Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi; mgra farm. Piotra Zając - Członka Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, a także przedstawicieli firm: Karolinę Sobczak - pełnomocnika Zarządu ds. Marketingu Hurtap oraz mgra farm. Wiktora Napiórę - Prezesa hurtowni Hurtap.

W dalszej części przedstawiono inicjatywę drużyny OIA Poznań "Wyzwanie Wielkopolskich Farmaceutów", które przyjęła firma Apotex. Za zwycięstwo drużyny z Poznania firma Apotex przeznaczy 2000 zł na cel charytatywny tj. dla nieuleczalnie chorej rocznej Łucji.

Losowania grup dokonały mgr farm. Małgorzata Lelito, mgr farm. Anna Włodarczyk oraz Karolina Sobczak. Cztery najlepsze drużyny z poprzednich mistrzostw z 2017 r.: Katowice, Łódź, Poznań oraz Bydgoszcz zostały rozstawione.

Grupa A:

Łódź
Szczecin
Bydgoszcz
Warszawa
Gdańsk

Grupa B:

Katowice
Bielsko Biała
Poznań
Zielona Góra
Kraków
Kielce

Po części oficjalnej odbyła się odprawa kapitanów drużyn z głównym sędzią mistrzostw panem Markiem Czernakowskim. W jej trakcie wyjaśniono wszelkie wątpliwości oraz doprecyzowano szczegóły regulaminu. Przypomniano, że rozgrywki będą odbywać się systemem każdy z każdym (2 x 10 minut, z przerwami ok. 3 minutowymi), równolegle na dwóch sektorach. Sektor C będzie mógł być wykorzystywany na potrzeby treningowe. Do dalszej gry awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej z grup, tworząc pary playoff. Drużyny będą grały w systemie playoff równolegle na dwóch sektorach, a do dalszej gry awansuje zwycięzca z danego meczu. Cztery zwycięskie drużyny tworzą pary półfinałowe. Zwycięzcy będą grali o 1 miejsce, a przegrani mecz o 3 miejsce.

W sobotę 21 kwietnia br. około godziny 9.00 nastąpiło otwarcie zawodów na hali Widowisko-Sportowej MOSiR w Zabrzu przy ul. Matejki 6. W związku z prośbą drużyn w 2017 r. o chęć rozegrania większej ilości meczy, wynajęto obiekt, na którym istniała możliwość rozgrywania dwóch meczy równocześnie.

Po godzinie 9.00 organizator Mistrzostw, dr farm. Piotr Brukiewicz powitał uczestników rozgrywek oraz przybyłych gości, sędziów i spikerów Mateusza Stwora oraz Roberta Chojeckiego.

Mistrzostwa uświetnili swoją obecnością m.in: Jan Pawluch - Zastępca Prezydenta Miasta Zabrze; Ryszard Bęben - Członek Zarządu MOSiR Zabrze, Dyrektor ds. Techniczno-Administracyjnych; Jarosław Bryś - Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Podokręgu Zabrze oraz Arkadiusz Zawrot - Członek Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Podokręgu Zabrze.

Po odśpiewaniu hymnu Polski rozgrywki poprzedził krótki pokaz akrobatyczny w wykonaniu Grupy Cheerleaders Energy.

Wszystkie drużyny, pełne entuzjazmu i sportowej walki przystąpiły do części grupowej rozgrywek na dwóch sektorach A i B równolegle.

Drużyna Śląskiej Izby Aptekarskiej w składzie: mgr farm. Karol Będkowski, mgr farm. Szymon Biadacz, mgr farm. Jacek Bryś, mgr farm. Jakub Knysak, mgr farm. Konrad Kotapka, mgr farm. Przemysław Krzyżek, mgr farm. Rafal Ludwig, mgr farm. Marek Lysko, mgr farm. Tomasz Majka, mgr farm. Roman Misiak, mgr farm. Patryk Rękawek oraz mgr farm. Adrian Wolbiś – przystąpiła do swojego pierwszego meczu z drużyną z OIA Kielce i zwyciężyła 6:0 (3:0). Bramki dla Katowic zdobywali: Karol Będkowski - 1, Jakub Knysak - 2, Rafał Ludwig - 2 i Adrian Wolbiś - 1. W drugim meczu drużyna z Katowic dzielnie walczyła z drużyną z Małopolski, której uległa 1:2 (0:1), a honorowego gola dla Śląskiej Izby Aptekarskiej zdobył Roman Misiak. W kolejnym meczu nasi reprezentanci zwyciężyli bardzo wysoko z drużyną OIA Zielona-Góra 11:0 (5:0). Podczas tego spotkania kolekcję zdobytych goli powiększyli: Adrian Wolbiś - 2 bramki, Jakub Knysak - 2, Jacek Bryś - 2, Rafał Ludwig - 1, a prawdziwym pogromcą stał się Konrad Kotapka, zdobywając aż 4 gole w jednym spotkaniu. Mecz z drużyną z OIA Poznań, Katowice zakończyły bezbramkowo, mimo, iż okazji do goli nie brakowało. Ostatni zwycięski mecz z drużyną z Bielska-Białej 2:0 (0:0), po celnych strzałach Konrada Kotapki i Rafała Ludwiga sprawił, że drużyna gospodarzy wyszła z grupy B na 3 miejscu, a tym samym awansowała do dalszej gry.

Do fazy palyoff nie awansowały drużyny z Bydgoszczy, Kielc i Zielonej Góry.

Wyniki meczów w fazie grupowej:

Grupa A

A1 - Łódź : A2 - Szczecin - 0:1
A3 - Bydgoszcz : A4 - Warszawa - 0:1
A1 - Łódź : A5 - Gdańsk - 3:0
A2 - Szczecin : A3 - Bydgoszcz - 0:2
A5 - Gdańsk : A4 - Warszawa - 1:0
A1 - Łódź : A3 - Bydgoszcz - 1:0
A5 - Gdańsk : A2 - Szczecin - 1:2
A4 - Warszawa : A1 - Łódź - 0:1
A3 - Bydgoszcz : A5 - Gdańsk - 0:1
A2 - Szczecin : A4 - Warszawa - 3:0

Grupa B

B1 - Katowice : B6 - Kielce - 6:0
B2 - Bielsko Biała : B5 - Kraków - 0:4
B3 - Poznań : B4 - Zielona Góra - 6:0
B1 - Katowice : B5 - Kraków - 1:2
B6 - Kielce : B4 - Zielona Góra - 7:0
B2 - Bielsko Biała : B3 - Poznań - 0:3
B1 - Katowice : B4 - Zielona Góra - 11:0
B5 - Kraków : B3 - Poznań - 2:2
B6 - Kielce : B2 - Bielsko Biała - 0:0
B1 - Katowice : B3 - Poznań - 0:0
B5 - Kraków : B6 - Kielce - 3:0
B3 - Poznań : B6 - Kielce - 5:1
B4 - Zielona Góra : B2 - Bielsko Biała - 0:9
B1 - Katowice : B2 - Bielsko Biała - 2:0
B4 - Zielona Góra : B5 - Kraków - 0:13

W playoffach drużyna z Katowic spotkała się w pojedynku o półfinał z drużyną z Łodzi, z którą starła się w meczu finałowym w 2017 r. Pomimo zdobycia pierwszej bramki przez drużynę Śląskiej Izby Aptekarskiej tym razem wygrała drużyna z Łodzi pod wodzą mgra Wiktora Napióry. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Łodzi, co wyeliminowało drużynę OIA Katowice z dalszej gry. Pozostałe wyniki tej części rozgrywek:

C1 - Szczecin : D4 - Bielsko-Biała - 5:0
C3 - Gdańsk : D2 - Poznań - 1:2
C4 - Warszawa : D1 - Kraków - 0:2

W fazie półfinałowej naprzeciwko siebie stanęły OIA Szczecin oraz OIA Poznań, gdzie mecz zakończył się wynikiem 1:3 oraz OIA Łódź z OIA Kraków, gdzie drużyna z Małopolski zdobyła jednego gola na wagę finału.

Mecz o miejsce 3 rozegrały drużyny ze Szczecina i Łodzi. Zwycięsko z potyczki wyszła drużyna z Łodzi, która ostatecznie zajęła 3 miejsce, strzelając jedyną bramkę meczu.

W finale spotkała się drużyna z Krakowa z drużyną z Wielkopolski. Mecz był bardzo wyrównany i zacięty, trzymając wszystkich w napięciu do samego końca, a zwycięzca został wyłoniony dopiero w dogrywce. Ostatecznie drużyna OIA z Krakowa wygrała 2:1 z drużyną OIA z Poznania.

Miejsca poszczególnych drużyn:

1. OIA Kraków
2. OIA Poznań
3. OIA Łódź
4. OIA Szczecin

OIA Gdańsk
OIA Katowice
OIA Warszawa
OIA Bielsko-Biała
OIA Kielce
OIA Bydgoszcz
OIA Zielona-Góra

W trakcie ceremonii zakończenia mistrzostw wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i puchary, a najlepsza trójka dodatkowo pamiątkowe medale.

Po dekoracji drużyn przyznano dodatkowe wyróżnienia. Najlepszym bramkarzem został mgr farm. Rafał Olijarczyk z OIA Poznań, a najlepszym strzelcem mgr farm. Dariusz Burek również z Wielkopolski.

Ponadto na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród wszystkich drużyn uczestniczących w mistrzostwach wyłoniono najlepszego piłkarza, którym został mgr farm. Maciej Filipowski z OIA Kraków. Nagroda Fair Play powędrowała zarówno do drużyny, którą została OIA Zielona Góra oraz zawodnika - mgra farm. Mikołaj Zerhau z OIA Warszawa.

Dziękujemy wszystkim drużynom za sportową i zaciętą walkę w każdym meczu, a szczególnie debiutantom z Zielonej Góry.

Szczególnie gratulujemy zwycięstwa drużynie OIA z Krakowa, która zasłużenie wygrała te mistrzostwa i po raz pierwszy została Mistrzem Polski Okręgowych Izb Aptekarskich w Piłce Nożnej Halowej!

Zgodnie z tradycją, zwycięzca zawodów organizuje kolejne rozgrywki, więc w roku 2019 spotkamy się w Krakowie.

Zdjęcia z zawodów można obejrzeć na stronie https://photos.app.goo.gl/7WsvsIGRk27FJ0dP2 a część nagrań video z meczów dostępna jest na profilu FB drużyny OIA Kraków - Drug-ony https://www.facebook.com/Drugony/
 

Z poważaniem
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Piotr Brukiewicz

Autor: Piotr Brukiewicz
powrót do góry
Wykonanie: Falkonet