ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Uprawnienie C - Kobiety w ciąży

Data dodania: 2021-07-28

Uprawnienia C na recepcie nie możemy uzupełnić, nie weryfikujemy i nie potwierdzamy tego uprawnienia. Przekazujemy je na recepcie tak jak zostało wpisane przez lekarza lub pielęgniarkę.

Podst. prawna Rozp. Ministra Zdrowia z 23.12.2020r w sprawie recept dziennikustaw.gov.pl poz. 2424 §8 ust 1 punkt 1.


Nie możemy również wystawiać recept pro autore/familia z tym uprawnieniem.

Dokładnie określa to Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych


Art. 43b.
1. Świadczeniobiorcom w okresie ciąży przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki określone w wykazie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, ustalonym w sposób określony w ust. 6.

2. Podstawą do nabycia uprawnienia przez świadczeniobiorcę, o którym mowa w ust. 1, jest ciąża stwierdzona przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.

3. Podstawą bezpłatnego wydania leku z apteki lub punktu aptecznego świadczeniobiorcom, o których mowa w ust. 1, jest recepta wystawiona przez:

1) lekarza lub położną, o których mowa w ust. 2, lub
2) innego lekarza – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, o których mowa w ust. 2.

4. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, jest ważne przez okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym zaświadczeniu.

5. Osoby uprawnione do wystawiania recept na podstawie ust. 3, przed wystawieniem recepty, są obowiązane do dokonywania za pośrednictwem systemu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, weryfikacji ilości oraz rodzaju przepisanych świadczeniobiorcy, o którym mowa w ust. 1, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla tego świadczeniobiorcy.

6. Minister właściwy do spraw zdrowia wskazuje spośród leków określonych w wykazie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, leki, które są wydawane z apteki lub punktu aptecznego bezpłatnie świadczeniobiorcom, o których mowa w ust. 1, mając na względzie:

1) konieczność zaspokojenia potrzeb zdrowotnych tych świadczeniobiorców wynikających z ciąży;
2) dostępność i bezpieczeństwo stosowania w poszczególnych okresach ciąży leków podlegających wyborowi;

Opracowanie zostało przygotowane przez mgr farm. Hannę Mączyńską-Małozięć.

Kontakt: maczynska-maloziec.hanna@slaskaoia.pl

Stan prawny: 16.07.2021 r.

Załączniki:

mdi-file Uprawnienie C.pdf [Pobierz]
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Uprawnienie ZK - Zasłużony honorowy dawca krwi i Zasłużony Dawca Przeszczepu Kod uprawnień dodatkowych pacjenta ZK osoba wydająca określa na podstawie dokumentów, o których mowa w § 12 Rozp. Ministra Zdrowia z 23.12.2020r , przedstawiony...
Więcej mdi-menu-right
Uprawnienie WE Weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%.Przysługuje im bezpłatne zaopatrzenie w leki o kategorii dostępn...
Więcej mdi-menu-right
Uprawnienie S - Senior, czyli osoba która skończyła 75 lat Uprawnienia S na recepcie nie możemy uzupełnić, nie weryfikujemy i nie potwierdzamy tego uprawnienia. Przekazujemy je na recepce tak jak zostało wpisane przez l...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right