ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Pytania i odpowiedzi (FAQ) do Śląskiej Izby Aptekarskiej z lutego 2020 r.

Data dodania: 2020-03-04

Przedstawiamy zbiór najczęstszych pytań do Śląskiej Izby Aptekarskiej i odpowiedzi, których udzielił dr n. farm. Piotr Brukiewicz - Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. Materiał został opracowany przez mgr farm. Agnieszkę Lipską.

Z poważaniem
Lech Wróblewski


***

FAQ - 01/02/2020

Pytanie:

Na e-recepcie brak jest numeru telefonu lekarza. Podany jest natomiast numer do rejestracji. Czy brak możliwości bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę jest niezgodne z obowiązującymi przepisami?

Odpowiedź:

Brak numeru telefonu lekarza nie jest błędem, który uniemożliwia realizację recepty, ponieważ rozporządzenie ws. recept:

§ 10. 2. Recepta w postaci papierowej, na której wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, może zostać zrealizowana pod warunkiem dokonania następujących czynności:

3) w przypadku braku numeru telefonu, o którym mowa w art. 96a ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy – Prawo farmaceutyczne – osoba wydająca przyjmuje, że wystarczający jest numer telefonu zawarty w danych świadczeniodawcy.

***

FAQ - 02/02/2020

Pytanie:

Problem z realizacją e-recept na psychotropy.
zapis lekarza:
Estazolam Espefa tabl. (2mg) 20 szt.
2 op. po 20 szt.
DS:1x1

Odpowiedź:

Na e-recepcie taki zapis nie jest do końca poprawny, ponieważ jest niezgodny z rozporządzeniem w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, które mówi w w § 6 ust. 1, że:

„1. Na recepcie wystawianej na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową podaje się, oprócz danych określonych w przepisach art. 96a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz art. 96a ust. 1d, 1e lub 8 tej ustawy – jeżeli mają zastosowanie, sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki, przy czym dla recepty w postaci papierowej ilość tę podaje się słownie.”;

w poniższym przypadku nie jest tak do końca - brakuje w linii 2 op. po szt. określenia „a 2 mg”. Poprawny zapis powinien brzmieć 80 mg lub 40 tabl a 2 mg lub 2 op a 20 szt. a 2 mg itd.

Więcej informacji nt. zapisów ilości psychotropów i środków odurzających na https://katowice.oia.pl/news/show/id/8116

***

FAQ - 03/02/2020

Pytanie:

E-recepty z grudnia, kiedy były ważne jeszcze rok. Czy np. jeśli mam kilka opakowań i używając kalkulatora e-recepty wychodzi, że zostało do wydania 24 tabl. a najmniejsze opakowanie ma 28 tabl., to mogę wydać opakowanie po 28 czy też obowiązuje zasada - ilość zbliżona, ale nie większa niż?

Odpowiedź:

Zaokrąglamy do najbliższego najmniejszego zarejestrowanego opakowania.

***

FAQ - 04/02/2020

Pytanie:

Dzielenie opakowań leków - np saszetek Gripexu, Fervexu itp. Wolno, czy nie wolno?

Odpowiedź:

Oficjalnie nie wolno :). Pacjent powinien otrzymać lek w pełnym opakowaniu, z datą ważności i nr serii oraz ulotką informacyjną.

***

FAQ - 05/02/2020

Pytanie:

Czy istnieje obowiązek wypełniania protokołów wykonania leku recepturowego?

Odpowiedź:

Na chwilę obecną jest to tylko zalecenie.

***

FAQ - 06/02/2020

Pytanie:

Moje zapytania dotyczą zapotrzebowań

1. Jaki jest obecnie obowiązujący druk?

2. Kto powinien widnieć w danych identyfikacyjnych aby można było wydać leki?

3. Osoba przedstawiająca wniosek do realizacji chciała FV płatnik Miasto, odbiorca szkoła - czy to jest poprawne?

Odpowiedź:

Ad. 1 i 2

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002008/O/D20182008.pdf - aktualne załączniki, w których są określone m. in. wzór zapotrzebowania oraz dane identyfikacyjne

Ad. 3

Fakturowanie odbywa się zgodnie z art. 86a PF https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-86a/ i komunikat MZ w tej sprawie https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-dot-nowelizacji-art-86a-ustawy-prawo-farmaceutyczne tj. zależy od wydawanego asortymentu, zaś nabywca i odbiorca musi być w przypadku Rx i zapotrzebowani albo pacjentem lub podmiotu wykonującego działalność leczniczą, płatnikiem może być inna instytucja. Od poziomu OTC w dół zgodnie z art. 86a Pf nie ma już tych obostrzeń.

***

FAQ - 07/02/2020

Pytanie:

W programie m... przy e-receptach na leki, które nie są tabletkami w drugim wierszu pojawia się informacja:

np.; Ventolin aerozol 200 dawek
2 op po 1

lub

amoksiklav zawiesina 100 ml
1 op po 1

Czy mogę wydać 2 op czy absurdalnie 1 dawkę lub 1 ml lub jedno najmniejsze opakowanie?
Lekarze rozkładają ręce, twierdzą, że u nich wszystko jest w porządku.

Odpowiedź:

Program gabinetowy jest do poprawy. Co do możliwości realizacji to jedynie w rozporządzeniu ws. recept - zapis w:

§ 10.5. Osoba wydająca realizuje receptę, na której:
2) zawarte zostały inne niż określone w rozporządzeniu lub w art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne informacje lub znaki niestanowiące reklamy.

pozwala traktować zapisy na takiej recepcie, jako inne znaki lub informacje, które nie skutkują uznania takiej realizacji jako błędną.

***

FAQ - 08/02/2020

Pytanie:

Czy możemy przyjąć na stan lek, którego wg. bazy BLOZ decyzja o dopuszczeniu do obrotu wygasła i pozostaje w obrocie do końca daty ważności produktu? Jest pod statusem WU?

Odpowiedź:

Tak, można przyjąć taki lek na stan - oczywiście jeśli jest odpowiedni dokument np. fv. Zasada jest taka, że produkty lecznicze ze statusem WU mogą być w obrocie do wyczerpania lub końca daty ważności, chyba, że nastąpi wycofanie/wstrzymanie z innych przyczyn.

***

FAQ - 09/02/2020

Pytanie:

Na recepcie brak słowa "recepta" oraz "data wystawienia". Pozostałe dane prawidłowe.
Czy można zrealizować i potraktować, jako recepta nie odpowiadająca graficznie wzorowi?

Odpowiedź:

Recepta nie może/powinna być zrealizowana ze zniżką, ponieważ nie jest zgodna ze wzorem recepty i brakuje na niej oznaczeń danych wymaganych rozp. ws. recept.

Ww. rozp. dopuszcza realizację recepty w przypadku:

§ 8. Recepta w postaci papierowej, zawierająca dane określone w art. 96a ust. 1 i 8 ustawy – Prawo farmaceutyczne, może zostać zrealizowana także w przypadku, gdy:
1) umiejscowienie tych danych nie odpowiada poszczególnym częściom wzoru recepty przeznaczonym na ich rozmieszczenie;
2) adres pacjenta nie jest zgodny z numerem oddziału wojewódzkiego Funduszu.
3) recepta pod względem graficznym, jej rozmiar lub kształt nie odpowiadają wzorowi recepty, a dane na recepcie są zamieszczone w sposób czytelny
https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=https://oia.waw.pl/wp-content/uploads/2018/09/Rozp.-w-sprawie-recept-tekst-jednolity.pdf

a w przytoczonym przypadku recepta nie spełnia warunków (ze względu na braki) § 8.1 i 3 - a dane na recepcie są zamieszczone w sposób czytelny.

***

FAQ - 10/02/2020

Pytanie:

Czy, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa farmaceutycznego, recepty zrealizowane w aptece za okres 5 lat, muszą być przechowywane w lokalu, w którym znajduje się apteka - tj. w archiwum? Czy mogą być w lokalu firmy, która posiada tą aptekę?

Odpowiedź:

Recepty w funkcjonującej aptece przechowuje się w archiwum.

Mówi o tym rozp. ws. recept:

§ 17.

1. Recepty w postaci papierowej po ich zrealizowaniu, a w przypadku sporządzenia odpisu recepty – także te odpisy, pozostają w aptece, w miejscu ich realizacji.
2. Recepty wystawione w postaci papierowej oraz odpisy recept wystawione w postaci papierowej są przechowywane w aptece w sposób uporządkowany, pogrupowane według daty realizacji recepty.
3. Recepty oraz dokumenty, o których mowa w § 13 ust. 3 i 4, przechowywane w aptece, przechowuje się w sposób zapewniający ochronę danych osobowych pacjentów oraz osób wystawiających i realizujących recepty.

oraz art. 96a p.9d i e oraz 12 Pf https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-96a/

W uzupełnieniu nadmieniam, że rozp. ws. recept § 17. 1. dotyczy recept papierowych. Przechowywanie recept elektronicznych odbywa się w SIM i określa je tylko art. 96a Pf, a rozp. ws. recept nie nakłada w tym zakresie na aptekę dodatkowych obowiązków. Jednak ze względów bezpieczeństwa polecam codzienne tworzenie kopii bazy danych apteki (nie tylko na pendrive, gdyż są zawodne i nie tylko na dysku serwerowym).

W przypadku skracania bazy roboczej (tzw. ucinania bazy - robi to zazwyczaj informatyk tworząc wersję archiwalną oprogramowania, którą uruchamia się już jako oddzielną aplikację), co robi się co jakiś czas, ze względu na jej wielkość należy także zachować kopię takiej bazy.

***

FAQ - 11/02/2020

Pytanie:

e-receta wystawiona 16.12.2019 na

Spiolto respimat 2 op. dawkowanie 1x1
Budesonid easyhaler 400x100d. 2 op. dawkowanie 1x1

Recepta 365 dni.

Pacjent stawia się w aptece pierwszy raz 17.01.2020. Jak rozumiem można mu w tym czasie wydać po jednym opakowaniu. I co dalej? Czy jeżeli przyjdzie na przykład 07.02 ma prawo dostać cokolwiek?

Odpowiedź:

W nawiązaniu do pana wątpliwości poniżej oraz w oparciu o komunikat MZ z 28 listopada 2019 r. https://www.gov.pl/web/zdrowie/pomniejszanie-ilosci-wydawanego-leku-przy-czesciowej-realizacji-e-recepty uważam, że w przypadku:

recepty wystawionej 16 XII 2019 r. na Spiolto a 30 szt. 2 op. s: 1x1 jeśli pacjent będzie realizował receptę pierwszy raz 17 stycznia br. wydajemy 1 op. (odliczamy 32 dawki, bo minęły 32 dni od jej wystawienia), czyli pozostaje 28 dawek i zaokrąglamy do pełnego op. w górę (pyt. 96 e-recepta - E-Zdrowie ezdrowie.gov.pl › e-recepta-pytania-i-odpowiedzi https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta), a przy pierwszej realizacji ww. recepty 7 lutego br. tj. po 53 dniach pozostaje do wykorzystania 7 dawek, czyli na podstawie art. 96a p.7a2) https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-96a/ można wydać dalej 1 op. (wg. BLOZ Spiolto ma zarejestrowana jedną wielkość opakowania a 30 szt.). W przypadku Budesonid easyhaler 400 x 100 dawek s:1x1 17 I br. stosując powyższe rozumowanie wydajemy 2 op. (200 – 32 =168 dawek), a 7 II br. 1 op. (200 – 53 = 147 dawek).

 ***

FAQ - 12/02/2020

Pytanie:

Zgodnie z naszą wiedzą recepty narkotyczne i psychotropowe nie powinny posiadać naniesionej "daty realizacji od". Czy prawidłowo rozumiemy?

Odpowiedź:

Taka e-recepta Rpw jest wystawiona w sposób nieprawidłowy.

Wynika to z art. 96a p.7.4 Pf https://www.lexlege.pl/prawo-farmaceutyczne/art-96a/

7. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć:

4) 30 dni od daty jej wystawienia dla recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1.

Praktycznie istnieje jeden wyjątek tj. jeśli w części technicznej data wystawienia = data realizacji od dnia to e-recepta Rpw może zostać zrealizowana a jeśli te daty są różne to e-recepta jest nieprawidłowa.

 

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Odpowiedzi na pytania z webinaru nt. robotów aptecznych Odpowiedzi na wybrane pytania uczestników szkolenia webinarowego, które odbyło się 10.03.2021 r. i dotyczyło m.in. robotów aptecznych. Opracowanie zostało przyg...
Więcej mdi-menu-right
Pytania i odpowiedzi (FAQ) do Śląskiej Izby Aptekarskiej ze stycznia 2021 r. Zbiór wybranych pytań do Śląskiej Izby Aptekarskiej i odpowiedzi ze stycznia 2021 r., których udzielił Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej dr n. farm. Pi...
Więcej mdi-menu-right
Odpowiedzi na pytania z webinaru nt. leczenia oparzeń i ran przewlekłych z wykorzystaniem opatrunków... Odpowiedzi na wybrane pytania uczestników szkolenia webinarowego, które odbyło się 20.01.2021 r. pt. "Leczenie oparzeń i ran przewlekłych z wykorzystaniem opatr...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right