ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Protokół z XLVII Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji

Data dodania: 2019-08-27

Protokół z obrad 47 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 16 lipca 2019 r.


Katowice, 16 lipca 2019 r.

1. Posiedzenie Prezydium Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.15. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 10/13 osób. Na podstawie listy obecności Prezes Rady SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad, prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Jan Stasiczek.

2. Prezydium Rady SIA jednogłośnie przyjęło protokoły z 45 posiedzenia Prezydium Rady SIA VII kadencji w dniu 19 czerwca 2019 r. oraz 46 posiedzenia Prezydium Rady ŚIA VII kadencji w dniu 2 lipca 2019 r.

3. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Prezydium Rady SIA przystąpiło do opiniowania:

3a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki ... w Świerklaniec, Katowice, Cieszyn, Jastrzębie Zdrój, Sosnowiec, Łączki Kucharskie, Łaziska Górne, Dąbrowa Górnicza, Gliwice ...

3b. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki – wydanie zaświadczenia w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki szpitalnej ... w Katowice,

4. Inne sprawy bieżące:

4a. Wniosek mgr farm. … o wydanie duplikatu Prawa Wykonywania Zawodu w związku z zagubieniem.
Prezydium Rady SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowało prośbę mgr farm. o wydanie duplikatu PWZ w związku z zagubieniem. Opłata za wydanie nowego dokumentu została wniesiona przez Panią magister.

4b. Zakup biblioteki wspomagającej funkcjonowanie aplikacji wspomagającej monografię Leki sporządzone w aptece – FP XI.
W związku trwającymi pracami nad przygotowaniem aplikacji dla aptek wspomagającej Monografię Leki sporządzone w aptece – FP XI, do prawidłowego jej funkcjonowania koniecznym stało się zakupienie biblioteki pozwalającej na generowanie dokumentów Word, PDF. itd. z gotowych szablonów i obiektów w kodzie.
W związku z powyższym Prezydium Rady SIA jednogłośnie postanowiło dokonać zakupu biblioteki komercyjnej typu DocTemplater wspomagającej funkcjonowanie aplikacji wspomagającej Monografię Leki sporządzone w aptece – FP XI …

4c. Oferta aplikacji dla aptek wspomagającej druk etykiet w recepturze.
W siedzibie SIA odbyło się spotkanie, którego celem była prezentacja oprogramowania wspomagającego pracę w aptece, a w szczególności w recepturze aptecznej. Aplikacja ma na celu ułatwienie pracy farmaceutom oraz zwiększenie estetyki oznaczenia leków recepturowych i aptecznych dzięki wyeliminowaniu konieczności wypisywania etykiety leku ręcznie. Na spotkaniu obecni byli Prezes Piotr Brukiewicz oraz dr Mikołaj Konstanty.
Prezes przedstawił zebranym szczegóły oferty, jednak Prezydium Rady SIA jednogłośnie postanowiło na razie nie kontynuować współpracy do czasu zintegrowania oprogramowania z oprogramowaniem aptecznym.

4d. 30.08-01.09.2019 r. w Ośrodku Wrota Mazur w Imionku k. Pisza odbędą się VIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Wstępnie z naszej izby udział w zawodach zadeklarowała jedna załoga.

4e. Braki leków – informacje medialne, ocena sytuacji i dyskusja.
W kolejnym punkcie porządku obrad Prezydium SIA pochyliło się nad gorącym ostatnio tematem braku leków w aptekach. Jak przekazał Prezes SIA rano w dniu dzisiejszym gościła w siedzibie SIA kolejna stacja telewizyjna oraz dziennikarze z ogólnopolskiego radia zainteresowani tą sprawą.
Nadal trzeba stwierdzić iż braki leków są na półkach aptecznych, a dochodzące skąpe dostawy oraz wzrastająca tendencja pacjentów do wykupu leków na zapas nie ułatwia rozwiązania sprawy.

Nadmieniono iż opublikowano niedawno raport wiodącej hurtowni, która podała wszelkie dane od marca 2019 do lipca 2019 na temat rotacji, zakupów oraz zamawianej ilości pomiędzy brakującymi lekami. Ewidentnie widać rozwierające się nożyce pomiędzy ilością potrzebną do sprzedaży (dostarczoną w małej ilości lub wcale), a ilością realnie sprzedaną.

Poruszono sprawę uruchomionej w poniedziałek infolinii dla pacjentów w ministerstwie zdrowia, mającej na celu informowania pacjentów za pomocą komercyjnego systemu informatycznego, gdzie można szukany lek nabyć.
W ocenie Prezydium jest to narzędzie bardziej medialne, i na krótką metę wobec nie uregulowanej sytuacji globalnej nie mające zastosowania.
W tym miejscu zaakcentowano brak panowania strategicznego nad już wdrożonym systemem ZSMOPL, który w ocenie prezydium SIA, gdyby dotyczył wszystkich podmiotów i byłby realnie wykorzystany też dałyby taką ocenę sytuacji. Nie zmienia to jednak faktu, iż braki istnieją, a opublikowana lista przez ministra leków zagrożonych dostępem dla pacjentów rośnie (w maju 2019 na liście figurowały 288 preparatów) do 324 preparatów wg listy z 5 lipca 2019 r. Poruszono też kwestię szczelności systemu ZSMOPL, który w ok. 300 podmiotach nie działa właściwie – wysyłanie raportów zerowych, która to czynność nie jest obwarowana żadną sankcją karną.

Innym powodem wpisującym się w katalog przyczyn braku leków jest brak ekonomicznego uzasadnienia prowadzenia obrotu (mały zysk, niska marża) oraz brak stabilizacji ekonomicznej w tej specyficznej dziedzinie gospodarki jaką jest farmacja (zmiany na listach refundacyjnych , czasowe wnioski na refundację). Jak podkreślono ministerstwo nie ma ustalonej strategii tyczącej przyszłości lekowej w kraju, a przyjęty w roku 2012 mechanizm refundacyjny co pewien okres spycha ustaloną cenę i marżę w dół. Nie zachęca to do podjęcia produkcji bądź długofalowej inwestycji.

Przywołano niedawno publikowaną informację prezesa Polpharmy Sebastiana Szymanka, który jak stwierdził z jednej strony nie jest w stanie konkurować z chińskimi wytwórcami API (Active Pharmaceutical Ingredient) z uwagi na cechy tamtejszego rynku (tania siła robocza, małe nakłady na ochronę środowiska, niższe koszty produkcji) zaś z drugiej w Polsce nikt nie interesuję się wsparciem jak to nazwano Refundacyjnego Trybu Rozwojowego. Polpharma może produkować różne substancje jednak koncentruje się w obecnej sytuacji na produkcji substancji wysokospecjalistycznych wobec presji Państwa na coraz większe obniżki cen.

Jak zauważono w tym gorącym okresie farmaceuci mają możliwość uświadamiać pacjenta o innych możliwościach prowadzenia terapii wobec braku leków na rynku. Tu pozycja i wiedza nas farmaceutów jest bezcenna!

4f. Spotkanie w Rybniku ws. Muzeum Medycyny i Farmacji – 16.07.2019 r. Rybnik
Do biura SIA wpłynęło zaproszenie od Prezydenta Miasta Rybnika na prezentację projektu wykonawczego aranżacji wystawienniczej tworzonego w Rybniku Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Na spotkaniu w dniu dzisiejszym izbę reprezentować będą Wiceprezes Andrzej Bednarz oraz mgr Piotr Klima.

4g. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept.

W dniu 5 lipca zostało opublikowane rozporządzenie MZ z dnia 3 lipca 2019 (Dz.U.z 5.07.2019 r. poz. 1253) zmieniające rozporządzenie sprawie recept. Głównym jego celem było zrównanie możliwości poprawy recept elektronicznych z takich samych przypadkach jak tyczy się to do recept papierowych. Zmiana ta jest zawarta w całym paragrafie 10 ww. rozporządzenia. Regulacja ta działa od dnia 6 lipca i jej konsekwencją jest dopuszczenie do obrotu e-recepty w której m.in. nie wpisano:
- postaci leku,
- dawki,
- uprawnienia dodatkowego,
- odpłatności,
- danych pacjenta,
- ilości leku,
- danych lekarza i świadczeniodawcy.

Prezes SIA podkreślił jednak fakt, iż mogą zajść inne błędy wynikłe np. z nie aktualizowanej bazy EAN produktów u lekarza (apteki mają to w obowiązku). Czasem zdarza się, iż producent zmienia opakowanie np. 4 x 7 tabl. w blistrze na 2 x 14, co implikuje zmianę tylko EAN. Jednak ta zmiana pociąga za sobą to iż pacjent z wypisaną e-receptą, z braku aktualnej bazy po stronie lekarza / świadczeniodawcy, może mieć EAN leku, który nie podlega refundacji. Tego nie może poprawić apteka i pacjent będzie zmuszony do powrotu do lekarza. Może to nastręczać pewnych utrudnień w zrozumieniu problemu po stronie lekarskiej. Nazwa leku poprawnie wybrana z dawką i ilością sztuk, lecz EAN niewłaściwy i nie podlegający refundacji z racji nieaktualizowanej bazy leków refundowanych.

W planie nowelizacja PF 86A umożliwiająca wystawianie faktur łącznie z lekami OTC, a nie tylko asortyment będąc w obrocie poza aptecznym.

Dotknięto też sprawy, iż w całym zmieszaniu prawnym z czerwca 2019 r. dotyczącym zbycia leków przez zapotrzebowania oraz faktury na osoby chore, pominięto dział weterynarzy. Nie można wystawiać faktur na gabinety, a jedynie na recepty, na których chore jest zwierzę lub wpisany jest opiekun prawny zwierzaka. Lekarz może jedynie na zapotrzebowanie nabyć środki psychotropowe i odurzające za uprzednią zgodą WIF (w obowiązku prowadzenie książki dokumentującej obrót). WIF wydając zgodę kieruje konkretnie do apteki po konkretną ilości produktów do konkretnej placówki w ustalonym okresie (podobnie jak lekarz anestezjolog ze środkami odurzającymi). Z zasady lekarz weterynarii powinien zaopatrywać się w hurtowni weterynaryjnej.

Słowo obawy o nowe obowiązki quasi księgowe farmaceutów wyraził mecenas Krystian Szulc, którego zdaniem wg ustawy o VAT aptekę nie powinna interesować przyczyna wydania faktury. Dokument ten ma wystawić apteka na wyraźne życzenie klienta / pacjenta. Spychany jest kolejny obowiązek by to aptekarz badał czy może lub nie wystawiać fakturę. W ocenie mecenasa apteka ma każdorazowo wystawić taki dokument na żądanie strony, a dopiero strona wybiera co z takim dokumentem chce zrobić. Tak zbytnie uszczegóławianie tematu nie powinno mieć miejsca w aptece.

Jak podał Prezes SIA dr Piotr Brukiewicz zamysł jest poprowadzony właściwie by nabywca leków nie mógł wejść w prawa zbywcy (odsprzedaży leków a to daje mu faktura) jednak powstałe potem doprecyzowania tyczące sprzedaży określonych grup leków spowodowały zamieszanie prawne. Jak podkreślono cały czas trwają prace by „doklejać” kolejne poprawki nadążające za wymogami życia do starego szkieletu prawnego. Pociąga to za sobą niekontrolowane i nieprzemyślane skutki, które wychodzą po pewnym czasie, kończące się wydawaniem regulujących komunikatów ministerstwa, kolejną poprawką prawa oraz przejściowym chaosem prawnym. Nikt na razie nie pokusił się o napisane od nowa reguł obowiązujących w farmacji, a każdy rząd jedynie dokleja kolejną łatę prawną na istniejącym skomplikowanym systemie.

5. Wolne głosy i wnioski.

...

- korespondencja z NIA ws. braków leków.
W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą braku dostępności do produktów leczniczych w aptekach ogólnodostępnych do biura SIA wpłynęło pismo NIA z prośbą o przesłanie listy leków, których brakuje w obszarze działania SIA.

6. 47 posiedzenie Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 16 lipca 2019 r. zakończono ok. godz. 11.00.

Protokołował
Mgr farm. Jan Stasiczek

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 2 Posiedzenia Prezydium Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 21 stycznia 2020 r.Katowice, 21 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Pre...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XL Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 50 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 21 października 2019 r.Katowice, 21 października 2019 r.1. Posiedz...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLVIII Posiedzenia Prezydium Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 48 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 20 sierpnia 2019 r.Katowice, 20 sierpnia 2019 r.Protokół z obrad 4...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right