ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

PESEL dziecka na recepcie.

Data dodania: 2013-11-20
W związku z częstymi pytaniami w tej sprawie, pozwolę sobie zwrócić Państwa uwagę na kilka szczegółów w temacie braku lub błędnego numeru PESEL dziecka na receptach.



Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich mówi:

§ 3. 1. Należy wpisać w odpowiedniej rubryce na recepcie dane niezbędne do wystawienia recepty, jeżeli co najmniej jeden z przepisanych leków lub wyrobów medycznych ma być wydany za opłatą ryczałtową, za częściową odpłatnością lub bezpłatnie, zwanych dalej „refundowanymi lekami i wyrobami medycznymi. Obejmują one:

2) dane dotyczące pacjenta:

g) numer PESEL, a w przypadku dziecka do pierwszego roku życia nieposiadającego numeru PESEL albo niemożności ustalenia tego numeru - numer PESEL jednego z rodziców, a w przypadku cudzoziemca - numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;


Z innych źródeł wiadomo, że nie ma problemu otrzymać numer PESEL w ciągu 3 miesięcy po narodzinach, jednak rozporządzenie pozwala na nieposiadanie numeru PESEL do 12 miesięcy, po których osoba wystawiająca receptę nie powinna jej wystawić gdy dziecko nie posiada numeru PESEL.

Moim zdaniem nie dotyczy to realizacji recepty w aptece, gdzie zawsze możemy poprawiać błędny numer PESEL na prawidłowy, oczywiście jeżeli osoba realizująca receptę może nam przedstawić dokument potwierdzający numer PESEL dziecka po 12 miesiącu życia lub numer PESEL rodzica lub opiekuna dziecka do 12 miesiąca życia.

Analizując te możliwości, gdy na recepcie jest jakikolwiek numer PESEL (nawet jak to czasami bywa w województwie śląskim składający się z samych zer), apteka zawsze może go poprawić na prawidłowy.

Z uwagi na powyższe nie powinno być z tym problemu w aptekach, jeżeli recepta dla dziecka posiada jakikolwiek numer PESEL (nawet błędny składający się z samych zer) i jeżeli rodzic lub opiekun dziecka do 12 miesiącu życia potrafią przedstawić dokument ze swoim numerem PESEL lub posiadają dokument z numerem PESEL dziecka po 12 miesiącach życia.

Problem recept ze złym numerem PESEL dziecka po 12 miesiącu życia pojawia się, gdy rodzice odebrali wcześniej z SOW NFZ kartę chipową, gdy dziecko jeszcze nie miało numeru PESEL, a następnie gdy już dziecko go otrzymało nie udali się do SOW NFZ, by tą kartę aktualizować a w międzyczasie minęło 12 miesięcy od urodzin.


Z uszanowaniem
Prezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Brak newsów w tej kategorii