ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Które leki wyceniać jako recepturowe leki jałowe?

Data dodania: 2013-11-20
Jakie zasady przyjąć przy wykonywaniu leków jałowych? Jak należy interpretować nowe rozporządzenie dotyczące leków recepturowych? Zamieszczam Państwu swoje uwagi i spostrzeżenia w tym zakresie.


Wykonując leki jałowe i chcąc doliczać wyższą taksę laborum należy pamiętać, że zgodnie z nowym rozporządzeniem jest to możliwe:

A – TYLKO dla postaci leków recepturowych wymienionych w punktach §4.1. – 1,3,4,5,6,11;

B – TYLKO wtedy jeżeli zostaną one wykonane w warunkach jałowych, czyli w aptece ze specjalnym wyposażeniem, w tym w lożę aseptyczną;

C – TYLKO wtedy jeżeli konieczność wykonania ich w warunkach jałowych wynika z wymogów farmakopealnych lub wskazań lekarza umieszczonych na recepcie lub ZAWSZE gdy w ich składzie jest antybiotyk;

Należy także zauważyć, że z w/w zasad wynikałoby, że leki recepturowe, które muszą zostać wykonane jako jałowe, w tym wszystkie te w skład których wchodzi antybiotyk, muszą i mogą być wykonane tylko w warunkach jałowych.

Apteki bez odpowiedniego wyposażenia do wykonywania leków w warunkach jałowych w ogóle takich leków nie powinny wykonywać i w żadnym wypadku nie mogą doliczać wyższej taksy laborum.

Proszę zwrócić uwagę, że apteki wykonujące leki recepturowe nieprawidłowo, np. wykonujące w sposób niejałowy leki, które powinny być wykonane jałowo, narażają się na problemy ze strony inspekcji farmaceutycznej (odpowiedzialność zawodowa kierownika i innych magistrów farmacji), NFZ (który może uznać, że nie refunduje nieprawidłowo wykonanych leków) oraz zagrożenia życia lub zdrowia pacjentów.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tematycznie związanym opracowaniem Śląskiego Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie farmacji aptecznej dr n. farm. Lucyny Bułaś:

http://www.katowice.oia.pl/uploads/attachment/908_Konsultant_taksa_jalowe_2005_03_30.pdf

Proszę także zwrócić uwagę, że niektóre postacie leków recepturowych zmieniają swoje maksymalne objętości gdy muszą zostać wykonane w warunkach jałowych, np. gdy do kropli do uszu czy nosa dojdzie antybiotyk, muszą one zostać wykonane jałowo i jednocześnie ich maksymalna objętość na jeden ryczałt wynosi 10 gramów. Dlatego można ich wykonać maksymalnie 20 gramów na dwa ryczałty.


Wszystkie powyższe wnioski wynikają z nowego rozporządzenia MZ z dnia 24 stycznia 2011 r. w sprawie wykazu leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne, wysokości opłaty ryczałtowej za leki podstawowe i recepturowe, ilości leku recepturowego, którego dotyczy opłata ryczałtowa, oraz sposobu obliczania kosztu sporządzania leku recepturowego, w którym znajdujemy:

§ 7. 1. Koszt wykonania leku recepturowego ustala się w zależności od postaci leku i wynosi: 2) 24,66 zł - dla postaci leków wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 11 i ust. 2.

czyli:
§ 4. 1. Opłata ryczałtowa, o której mowa w § 3, dotyczy:
11) kropli do oczu, uszu i nosa oraz maści ocznych sporządzanych w warunkach aseptycznych do 10 g.
2. Opłata ryczałtowa, o której mowa w § 3, dotyczy również postaci i ilości leków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3-6, sporządzanych w warunkach aseptycznych zgodnie z wymogami Farmakopei Polskiej lub zgodnie ze wskazaniem lekarza umieszczonym na recepcie lub zawierających antybiotyk.

zaś punk 2 wskazuje na:
§ 4. 1. Opłata ryczałtowa, o której mowa w § 3, dotyczy:
1) proszków dzielonych do 20 szt.;
3) czopków, globulek, pręcików do 12 szt.;
4) roztworów, mikstur, zawiesin, emulsji do 250 g;
5) płynnych leków do stosowania zewnętrznego (jeżeli zawierają spirytus, ilość spirytusu w przeliczeniu na spirytus 95 % nie może przekroczyć 100 g) do 500 g;
6) maści, kremów, mazideł, past do 100 g;

PODSUMOWUJĄC:
Wyższą taksę laborum apteka może doliczyć za wykonanie:
1) proszków dzielonych do 20 szt.;
3) czopków, globulek, pręcików do 12 szt.;
4) roztworów, mikstur, zawiesin, emulsji do 250 g;
5) płynnych leków do stosowania zewnętrznego (jeżeli zawierają spirytus, ilość spirytusu w przeliczeniu na spirytus 95 % nie może przekroczyć 100 g) do 500 g;
6) maści, kremów, mazideł, past do 100 g;
11) kropli do oczu, uszu i nosa oraz maści ocznych sporządzanych w warunkach aseptycznych do 10 g.
które zostaną sporządzone w warunkach aseptycznych zgodnie z wymogami Farmakopei Polskiej lub zgodnie ze wskazaniem lekarza umieszczonym na recepcie lub wtedy, gdy w ich składzie będzie antybiotyk.

Więcej na ten temat można znaleźć we wcześniejszych pismach w sprawie leków jałowych:
http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-908.html

Z uszanowaniem
Dr farm. Stanisław Piechula
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Ściąga z receptury nr 3 Mgr farm. W. Chmielaka Kolejna uzupełniona i aktualna wersja opracowania przygotowane jako konkretna ściąga i pomoc w zakresie wykonywania leku recepturowego.Miło mi poinformować Pańs...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right