ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

CZAS PRACY w zakładzie pracy.

Data dodania: 2013-11-20
Opracowanie o szczegółach obowiązującego pracodawcę i pracownika czasu pracy - stan na dzień 2011-04.

Czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy (art. 128 KP).

Definicje:

Doba- 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę w pierwszym dniu tygodnia.

Tydzień- 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Normy i wymiar czasu pracy:

1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym w danym zakładzie okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy (art.129 KP).

2. Pracodawca ustalając rozkład czasu pracy pracowników musi brać pod uwagę to , aby pracownicy nie rozpoczynali dwukrotnie pracy w tej samej dobie pracowniczej .

3. Tygodniowy czas pracy łącznie z nadgodzinami nie może przekroczyć 48 godzin (art. 131 KP)

4. W każdej dobie pracownikowi przysługuje 11 godzin odpoczynku (art.133 KP) .

5. W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Powinien on obejmować niedzielę chyba, że zakład pracy wymaga pracy w niedzielę – ale to wymaga opracowania szczególnego systemu czasu pracy (art. 133 KP).

6. Pracownikowi pracującemu co najmniej 6 godzin na dobę przysługuje prawo do 15 minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy (art.134 KP)

7. Ilość godzin nadliczbowych nie może przekroczyć 150 w trakcie roku (art. 151 KP).

8. Za nadgodziny przysługuje dodatek:

- 100% za pracę w niedzielę i święto (o ile jest to dzień wolny dla pracownika),

- 50% za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu (art.151 KP)

9. Za każdą godzinę nadliczbową z tytułu przekroczonej przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy, jak również za wykonywanie pracy w ramach tej samej doby pracowniczej przysługuje również dodatek zgodnie z pkt 7 (art. 151 KP).

10. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca na pisemny wniosek pracownika może udzielić mu takiej samej ilości godzin czasu wolnego. Można również udzielić czasu wolnego w zamian za nadgodziny bez wniosku pracownika, jednak w wymiarze o połowę wyższym (art.151 KP).

Ad 1) Użyte w przepisie słowo przeciętnie oznacza, że pracownik może przyjść do pracy np. w dwóch kolejnych tygodniach po sześć razy w tygodniu – a w kolejnych dwóch tylko po cztery razy. Obliczana na cztery tygodnie przeciętna ilość przyjść wynosi 5 razy i przeciętna ilość godzin wynosi 8.Przeciętną obliczamy dla przyjętego w zakładzie pracy okresu rozliczeniowego. Może on wynosić od miesiąca do trzech miesięcy ( w wyjątkowych sytuacjach do czterech miesięcy).
Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej popełnianym błędem w prawidłowym ustalaniu czasu pracy w aptekach jest stosowanie systemu :
5 dni pracy po 7 godzin + 5 godzin w sobotę .
Pracownik przychodzi wówczas do pracy sześć razy w tygodniu, za co pracodawca płaci grzywnę (nie przestrzeganie pięciodniowego tygodnia pracy) oraz dodatek za nadgodziny dla pracownika z tego samego tytułu – pomimo, że pracował 40 godzin. PIP może nakazać wypłatę tego dodatku trzy lata wstecz wraz z odsetkami.

Ad 2) Doba pracownicza ma wprawdzie również 24 godziny, ale nie pokrywa się z dobą astronomiczną. Rozpoczyna się w pierwszym dniu tygodnia pracy o godzinie, w której pracownik rozpoczął pracę. Jeżeli jest to 8.00 rano, to w kolejnym dniu pracownik może przyjść do pracy najwcześniej też na 8.00. Jeżeli przyjdzie na 6.00, to za dwie pierwsze godziny należy mu się dodatek za nadgodziny.

Ogólnie ujmując problem – nie należy zmieniać rannych zmian z popołudniowymi w ramach jednego tygodnia. Ściślej: można po rannej zmianie przyjść w kolejnym dniu na popołudniową zmianę – ale już do końca tygodnia trzeba pracować po południu.
Pracownicy, którzy rozpoczęli pracę w poniedziałek po południu – muszą tak pracować przez cały tydzień.

Uwaga: przepis ten jest restrykcyjnie sprawdzany w aptekach przez PIP i można go pominąć w oparciu o przepisy ustawy antykryzysowej – dokonując stosownego obwieszczenia w zakładzie pracy, jednak tylko w okresie od 22.08.2009. do 31.12.2011. (przykład obwieszczenia w załączeniu).

Opracowała
Doradca podatkowy ŚIA
Mgr Ewa Kłoda
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Od 2011 zmiana obliczania czasu pracy. Zmiana sposobu obliczania czasu pracy od początku 2011 roku! Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w czasie pracy. Już od 2011 r. mamy więc Święto T...
Więcej mdi-menu-right
Opłata za nadgodziny w związku z dniem wolnym Pracownik nie odebrał dnia wolnego za święto - zapłacisz za nadgodziny. W naszej firmie mamy 1-miesięczny okres rozliczeniowy i dzień wolny za 1 maja 2010 r....
Więcej mdi-menu-right
Praca zmianowa Praca zmianowa możliwa jest w każdym systemie czasu pracy Czy w systemie pracy zmianowej pracownicy mogą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie? Czy możemy po...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right